Ekologická olympiáda 2023/2024 v Oucmanicích

VacekZe života školy

Ve dnech 13. a 14. listopadu 2023 proběhlo krajské kolo Ekologické olympiády na téma „Zemědělství, potraviny a změna klimatu“ v prostorách EC Paleta v Oucmanicích.

Do Oucmanic jsme z Chrudimi odjeli v 8:00, V 9:00 jsme se registrovali a ubytovali.

V 10:30 po vlastním zahájení ekologické olympiády následoval vědomostní test, po obědě klimatická hra s příběhem koloběhu uhlíku. V 15:00 hodin začala velice poutavá přednáška RNDr. Aleš Látra Ph.D. z firmy Symbiom ze Sázavy u Lanškrouna „O mykorhize“. Po přednášce následovala praktická příprava „klimasvačiny“ – neboť boj s globálním oteplování začíná už v kuchyni. Po večeři měli účastníci možnost dopracovat a vyzkoušet si prezentace domácího úkolu pro následující den.

V úterý po snídani následovala první část prezentací domácích úkolů „jídelníčku na jeden den“, včetně vlastní přípravy, dopadů na klima a na zemědělství. Zhruba v polovině prezentací následovala poznávačka přírodnin a po ní pokračovala druhá polovina prezentací.

Po obědě následovalo vyhlášení výsledků a odjezd. Do Chrudimi jsme se vrátili po 15:00.

Ekologické olympiády se zúčastnilo 13 týmů z osmi škol. Za naši školu se do soutěže zapojily dva týmy. Tým „Škodíci“ (Adéla Denemarková 3C,  Eliška Klímová 3C, Pavel Kovář 1A) se umístil na celkově 7.místě a tým „Jedlíci“ (Samuel Brodský 1A, Richard Pilař 3C, Rebecca Fléglová 2B) se umístil na celkovém 10. místě.

Zprávu vyhotovil Josef Vozanka