Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Proč kupovat české potraviny

Proč kupovat české potravinyZemědělec 15/2021 – Vladimír Pícha, ZS ČR
(zkrácená citace)

Před rokem byla podepsána mezi EU a obchodním blokem jihoamerických zemí MERCOSUR obchodní dohoda, proti které postupně vznikl odpor ze strany občanské společnosti.

Obchodní dohoda mezi EU a unií MERCOSUR je výhodná pro jiná hospodářská odvětví, jako je automobilový průmysl. Kvůli dohodě EU připustí další preferenční přístup k 99 000 t hovězího masa za snížené clo (předmětem dovozu jsou především hodnotnější části, které představují až 30 procentní podíl na obchodu v EU). To povede k tomu, že v Evropě budou nahrazeny nejméně dva miliony krav bez tržní produkce mléka.

Obchodní dohoda mezi EU a unií Mercosur posílí politiku dvojích standardů, například při výrobě cukru. S kvótou osvobozenou od daně, kterou zvažuje dohoda s unií Mercosur, bude Evropa přijímat cukr a ethanol s nižšími standardy výroby za velmi konkurenceschopné ceny. Přísná evropská pravidla zajistila, že 90 % plochy pro pěstování cukrové řepy nyní podléhá certifikačním programům, které zajišťují velmi vysokou udržitelnost pěstování cukrové řepy. Naproti tomu V Brazilii je předmětem certifikačních programů méně než 10 % třtinového průmyslu. Kromě toho Brazílie pro svou produkci cukrové třtiny používá 27 účinných látek pesticidů. Které jsou v Evropě zakázány.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů