Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Kouzlo mého oboru

Kouzlo mého oboruLiterární soutěž v rámci projektu technohrátky na téma "Kouzlo mého oboru."

2. místo oboru Agropodnikání

Natálie MoravcováTo už musí být v člověku, nějaká láska ke zvířatům, k půdě i k venkovu. Mám to štěstí, že mě to k zemědělství táhne už od útlého věku, přestože moji rodiče neměli se zemědělstvím nic společného. Jako malá holka jsem malovala hospodářská zvířata, traktory i zemědělská stavení. Chodívala jsem přes ohradníky s obdivem pozorovat dobytek. Každé zvíře, které jsem doma směla mít, musela jsem si zasloužit. Třeba dobrým vysvědčením nebo vybrečet k narozeninám. Dostala jsem se ke kynologii, k jezdectví i k výstavnictví drobného zvířectva. Učila jsem se od lidí, kteří měli s chovem i výcvikem zvířat bohaté zkušenosti. Stále jsem toužila doma mít alespoň malé hospodářství, přestože se někteří mým nápadům často posmívali a možná i očekávali, že mě mé zalíbení k zemědělství jednou opustí. Po základní škole jsem nastoupila na Střední školu zemědělskou do Chrudimi - obor Agropodnikání.
Mojí velikou láskou je skot, kolem kterého ráda udělám veškerou práci, ale ze všeho nejraději dojím. Do kravína chodím jak ve školním roce, tak o prázdninách. Nedá se říci, co se mi na zemědělství líbí nejvíce, protože každá činnost má svůj smysl i kouzlo a jedno bez druhého by nefungovalo. Je to nepopsatelně krásný pocit, když třeba otelím krávu a přijde na svět nové telátko. Když při sonografu potvrdíme březost, když se nemocné zvíře uzdraví, když procházím chlévem a dívám se na spokojená zvířata, když krávy umí pěkně chodit na dojírnu nebo když telátko dobře pije z flašky. Vážím si toho, že můžu pracovat u skotu. Práce v živočišné výrobě mě baví a naplňuje.
Splnil se mi i můj dětský sen, a tak už mám ráno opravdu k čemu vstávat a o co se celé  dny starat, pátky, svátky, za každého počasí. Jsem opravdu šťastná, protože nám po dvoře běhá drůbež, v maštali stojí moje vysněná kobyla a koza, ani králíkárny nejsou prázdné a neustále za mnou chodí fenka s kočkou. 
V zemědělském provozu jsem poznala několik kamarádů a vůbec lidí, kteří mě hodně naučili, ať už do zemědělství nebo do běžného života. Myslím si, že tím, že jsem si sama musela vyřizovat nákupy i prodeje zvířat, přihlášky na závody nebo výstavy, objednávat krmení nebo zvířata evidovat, jsem se naučila dobře komunikovat s lidmi. Také už vím, co všechno stojí před tím, než se vyprodukuje nějaká potravina.
Na této škole jsem měla štěstí na učitele, kteří přišli učit studenty přímo z provozu. Asi každý učitel své studenty něčemu naučí, ale na této škole jsem dostala učitele, kteří mě naučili především přemýšlet a připravili mě do budoucího života i do zemědělství, jak nejlépe mohli. Učitele, jejichž rady si vždy vezmu ráda k srdci. Nejednou už jsem si na jejich věty vzpomněla. Udělala jsem si zde řidičské oprávnění na traktor, které ke své práci potřebuji. Díky škole jsem se podívala do provozů, do kterých bych jinak neměla šanci se dostat. Do školy chodím ráda, těším se na výborný kolektiv.
V zemědělství chci pracovat nejlépe celý svůj život. Neumím si už ani představit, že bych žila nějak úplně jinak. Kdybych potom třeba jela okolo polí a luk, kde jsem jezdila s traktorem a vzpomínala bych, kde jsem obracela seno, jezdila pod řezačkou nebo kombajnem, kde jsem se pokoušela orat, to by mě asi utrápilo. Na jaké pozici bych přesně chtěla pracovat, nevím, ale určitě mám blíž k živočišné výrobě. Nějakou představu o svém budoucím povolání mám, ale tu si zatím nechám pro sebe. Vždycky se ale chci s láskou starat o zvířata a vážit si každého kousku půdy, který budu smět obdělávat. Toho, že bych si v zemědělství nenašla uplatnění, se nebojím.
Zemědělství mi hodně vzalo, ale o to více si vážím všeho, co mi dává. Nikdy jsem nelitovala, pro co jsem se rozhodla. Díky zemědělství jsem také mnohem blíž životu na vesnici i neobyčejně obyčejným lidem, které mám tak ráda. Obdivuji také svoje rodiče za jejich trpělivost a obětavost. Všechno se u nás doma točí jenom kolem zemědělství a já moc dobře vím, že oni nebyli ti, kdo se pro hospodaření rozhodli.

Natálie Moravcová, 3. A

2. místo oboru Zemědělec, farmář

Sabina OlexováZemědělství je hodně opomíjený obor a přitom je v něm tolik krásy, skvělých lidí a kamarádů. Dnes už to není všemi viděné hrabání se ve hnoji, ale práce s moderní technikou při pěstování plodin i chovu hospodářských zvířat. Své uplatnění si zde najde téměř každý, kdo se nebojí špinavých rukou a práce.
Někdo by snad mohl namítnout, že se vstává brzy ráno. Časté jsou i noční práce, avšak právě to je na zemědělství krásné.  Člověk si musí najít kladný vztah k tomuto oboru a současně s tím najde i nadšení a zábavu.
Mne osobně táhne k zemědělství hlavně technika, burácející motory traktorů a ruce vonící po oleji a naftě. Nic nemá na lán pole viděný z polstrované sedačky, která s řidičem hází jak na trampolíně.
Co na tom, že se mě téměř každá druhá věc může zabít, život je hra, která se má hrát, a bez risku to nejde, tudíž o adrenalin není nouze.
Doufám, že se při troše snahy dostanu do sedla nějakého čtyřsetkoňového monstra, které bude zároveň řiditelné jako krotký beránek, když usednu za volant, tak se budu cítit jako u sebe v obýváku.
Snad se dostanu i za volant kombajnu, který se o žních s chutí zakousne do obilí.
Jsou to sny, které se mohou stát skutečností.
A v tom je kouzlo mého oboru.

Sabina Olexová, 2. F

3. místo oboru Agropodnikání

Na otázku proč jsem si vybrala zemědělský obor, odpovím rychle. Jako každé dítě jsem milovala přírodu a zvířata. Od malička jsem byla vychovávaná s láskou ke všemu živému. A tak moje nadšení pro tento obor zůstalo až do dnes. Když Vám na základní škole řeknou, že si najednou můžete dobrovolně vybrat, co studovat dál, tak snad nikdo neváhá a jde rovnou za svým srdcem stejně jako já.
Samozřejmě že přišly i nápady a uvažování nad něčím jiným, nad nějakým víc holčičím oborem, ale to jsem hned zamítla. Zemědělství je pro budoucnost důležité a práce je v něm vždycky! A má to i spoustu jiných výhod. Ačkoliv se sice pár výjimek najde, tak můžu stejně s jistotou říct, že v zemědělství nouze o pracovité kluky rozhodně není. A to je určitě velké plus pro každou z nás.
Další věc, která se mi na zemědělství líbí, je upřímnost a oddanost. Neznám člověka, který by tu hezky pěkně od srdce neřekl, co si myslí. A ta oddanost? Musela bych před těmi lidmi smeknout, celý život, den, co den se starají o obživu našeho světa. A myslím si, že by za to měli být oceňováni více, než jsou. Zemědělství je obor, ve kterém se dá stále co budovat, vynalézat a prozkoumávat. Byl v minulosti, je tu s námi dnes a bude tu i v daleké budoucnosti. A ten, kdo má lásku k přírodě a zvířatům, by měl studovat právě tohle, aby svět po malých krůčkách dokázal díky ekologii měnit k lepšímu.
Jednou bych chtěla svojí malou rodinnou ekologickou farmu. Není hezké mít fabriku na zvířata, ale chovat je s láskou a respektem k jejich potřebám. A doma tohle budu mít pod kontrolou. Na téhle škole sice nejsem tak dlouho, ale ukázala mi, že zvířata se dají chovat i za hezkých podmínek, ne tak, jak je to běžné. A je hezké, že žáci vidí ten lepší způsob a budou si to pamatovat už celý život.

Martina Čálková, 4. A

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů